Все по-голямото навлизане на AI инструменти, като GitHub Copilot и Cursor AI дава много възможности в разработката на софтуер. Но и поставя много въпроси за кариерното развитие и бъдещето на професията на софтуерните инженери. По време на събитието ще поговорим за:
>>> Кои са основните ползи и рискове при използването на AI асистенти за програмиране (Copilot, Cursor, Windsurf)?
>>> Кои са актуалните инструменти и как да се научим да ги използваме?
>>> Как AI инструментите ни правят по-добри програмисти?
>>> Как AI инструментите ни правят по-лоши програмисти?
>>> Как може да се промени работата на софтуерните инженери в бъдеще от това, което сме виждали в историята?
>>> Q&A част
Николай е Senior Engineering Manager в StorPool Storage. Там той ръководи техническата организация в разработката, внедряването и оперирането на block storage продукта на компанията, който позволява бързо (100µs latency), надеждно (99.999% uptime) и скалируемо съхранение на данни с изключително голям обем.
Николай има 13 години опит в индустрията и през последните 6 се фокусира върху изграждането на успешни технически организации. Бил е част от Uber, VMware и стартъп компании в различни сектори. Завършил е Компютърни науки в СУ и е водил упражнения там 7 години. Харесва му да споделя знания и изнася лекции на конференции и да гостува в подкасти.
>>> LLM доказаха своите качества, но те работят само със знанията, придобити по време на тренирането си. Как може да накараме всеки LLM да работи с нова, невиждана досега информация в "реално време" без допълнително трениране? Ще се опитам да обобщя напредъка в тази огромна област на изследване и експерименти, различните подходи, предимствата и недостатъците им.
>>> Q&A част
Иван Ванков, gatakka е в IT сектора от над 22 години и е минал цялата вертикала от стажант до CTO. Запален по всички технологии, които могат да улеснят хората и направят живота на всички една идея по-лесен. IBM шампион 4 пъти подред, лектор и експериментатор. Понастоящем е консултант, като през последните години има силен интерес към Machine Learning.
Освен забавния елемент на тази презентация, публиката ще научи за няколко различни механизми в човешкия мозък, които ще бъдат демонстрирани на живо.
Ще си говорим за Wason 2-4-6, Salience bias, ефект на Пелтзман и още нещо и как тези неща са ни присъщи, защото сме хора, но в същото време ни пречат, когато работим в ИТ сферата. Важно е да ги наблюдаваме и разпознаваме, за да можем да бъдем по-добри в работата си - на техническо, на организационно и на персонално ниво.
За най-смелите ще има изненади!
>>> Q&A
Алекс Тодоров е тест инженер от кариерата с 2 десетилетия опит, който гравитира около инфраструктурен тип софтуер и задължително с отворен код.
Бивш тест лидер на Red Hat Enterprise Linux 5 и Red Hat Certified Instructor. Лектор и презентатор е в различни курсове и конференции в България и чужбина. Автор на книгата Testing the Creditcoin Blockchain и създател на тест мениджмънт системата Kiwi TCMS!
В тази презентация ще изследваме как могат да изглеждат организациите на бъдещето. Ще разгледаме реални примери за прилагане на иновативни практики и процеси, ще анализираме какво работи, какво не и кои са основните предизвикателства пред тези организации.
>>> Q&A
Стефан повече от две десетилетие се бори с ентропията в софтуера. Дълбоко вярва, че няма нищо невъзможно, просто невъзможните неща отнемат малко повече време, за да се постигнат.
През 2007 г. основава компанията Avaxo, която година по-късно е придобита от Телерик. В следващите осем години в Телерик допринася за развитието на някои от най-успешните продуктови линии на компанията, оставяйки траен отпечатък в софтуерната индустрия.
През 2017 г. основава ST6 – културен стартъп, посветен на създаването на софтуер с изключително високо качество, подкрепен от силна организационна култура.
През 2022 г. стартира Ameru – иновативен стартъп, който разработва умни кошчета за автоматично разделяне на отпадъци в офисни пространства.
Личната мисия на Стефан е изграждането на вдъхновяващи екипи, обединени от силна култура, които създават значими решения с позитивен отпечатък за човечеството.
Той е завършил Софийския университет „Св. Климент Охридски“ с бакалавърска степен по „Информатика“ и активно предава своя опит на различни IT събития в България.
В тази презентация ще разгледаме някои нововъведения в C++ като последователностите (ranges) и изгледите (views). Ще обърнем внимание на удобствата, които предоставят при работа със стандартните алгоритми, възможността за сглобяване на сложни последователности от обработки чрез поточна обработка (pipelines) и съответните нововъведения в стандартната библиотека. Ще опитаме да надникнем малко по-дълбоко в начина, по който тази функционалност е реализирана. Накрая, понеже няма пълно щастие, ще погледнем и към недостатъците и като резултат ще опитаме да формулираме съвети кога да използваме последователности и изгледи и кога е по-добре да се придържаме към по-старите подходи.
>>> Q&A част
Петър е свързан с ФМИ от далечната 2001 година, когато започва своето обучение по информатика там. От 2003 година преподава програмиране, като и досега това е неговата страст. Постепенно израсна от хоноруван преподавател до доцент, стремейки се да допълва академичните си знания с практически опит, както и да използва знанията и уменията, натрупани в университета при решаване на практически задачи.
С програмиране се занимава повече от 25 години, като се е сблъсквал с множество езици от различни парадигми. Все пак слабост му остават езици от ниско ниво и най-вече C и C++. Има професионален опит в разработването на приложения от различни области на компютърната индустрия – графика и мултимедия, CAD системи, био-информатика, програмиране на вградени системи в сферата на автомобилната индустрия, изкуствен интелект.
>>> Защо AIoT?
>>> AIoT и ролята му за интелигентни екосистеми в градове, домове и мобилност.
>>> AIoT в градовете: Умни решения за инфраструктура, трафик и качество на въздуха.
>>> AIoT в домовете: Автоматизация, енергийна ефективност и сигурност.
>>> AIoT в мобилността: Автономни превозни средства, умни транспортни системи
>>> Разработка на AIoT системи
>>> Ролята на AI assistants (Copilot и др.) в разработката.
>>> Инструменти и технологии за разработчици.
>>> Законодателство и етика: Европейският акт за изкуствения интелект и етични съображения.
>>> Бъдещето на AIoT: Визия за бъдещето и предизвикателства.
>>> Q&A част
Д-р Павлин Добрев е директор в Бош Диджитал. Той отговаря за управлението на качеството в компанията, както и за различни изследователски и клиентски проекти. Бош Диджитал е дигиталният пионер в Бош, движещ IT и дигиталния бизнес на групата. Д-р Добрев е сред основателите на БАСКОМ (Българска асоциация на софтуерните компании).
Д-р Добрев има повече от четвърт век опит в областта на АIoT, включително най-новите технологии свързани с облачни приложения, интернет на нещата с изкуствен интелект, киберсигурност, автоматизация на индустриални, жилищни и транспортни системи.
Д-р Добрев притежава докторска степен в областта на изкуствения интелект, със специализация в извличането на информация, представянето на знания и моделирането на обработка на знания с приложения в областта на естествения език. Неговата академична и професионална дейност включва множество научни и технически публикации и участия като лектор в престижни международни конференции.
>>> The Evolution of Threats in the AI Era – How AI is reshaping the cyber threat landscape.
>>> AI as a Tool for Both Defense and Attack – Real-world examples of AI-driven attacks and AI-powered security solutions.
>>> Deepfake Threats and Social Engineering – Manipulation through video, audio, and text.
>>> Zero Trust in an AI Environment – Applying Zero Trust principles in automated systems.
>>> Live Demo: LLM Hacking in Action – Practical examples of vulnerabilities in AI models.
>>> Discussion and Q&A – Open conversation on the challenges and future of AI in cybersecurity.
>>> Q&A
Milan Velev – CISO, Cybersecurity & AI Expert, AI CISO Certified Specialist, Technical Trainer, Mentor, and Author of the Funniest Cybersecurity Blog on the Internet
With over 10 years of experience in cybersecurity, he builds and leads a team of 20+ cybersecurity specialists at Nexo.
He holds an AI CISO certification and specializes in risk management, AI security, and incident response. As a CISO, technical trainer, and mentor, he’s helped shape the next generation of security professionals.
His passion for innovation and ethical hacking drives him to explore emerging AI security challenges, deepfake threats, and automated cyberattacks. He frequently speaks at conferences and leads hands-on workshops, including live LLM hacking demonstrations.
Beyond security, he’s also the author of the funniest cybersecurity blog on the internet, where he makes security concepts engaging and entertaining.
He believed in proactive defense, Zero Trust architecture, and the power of continuous learning in the fast-evolving world of cybersecurity.
He’s excited to share knowledge, insights, and practical approaches to building resilient security strategies in the AI era.
Boost your development speed, reduce build times by up to 40%, and simplify testing cycles. Learn practical modularization techniques using Swift Packages for iOS and Gradle modules for Android. Discover how OpenAPI streamlines network-layer modularization, generating efficient code automatically. Explore monorepo advantages - used by Google, Airbnb, and Uber - to maintain scalability and improve productivity by 35%. Understand common challenges and best practices, ensuring maintainable, scalable, and efficient apps. Join us to unlock the power of modular architecture, guided by real-world examples and actionable insights. Upgrade your app development - start modularizing today!
>>> Q&A
Мирослав Ганчев е с над 16 години опит, от които 13 като iOS разработчик и ръководител на екип. Интереса му към програмирането се заражда още от 3ти клас, когато започва със състезателно програмиране, минава през бакалавър и магистър в FMI и по късно след лятна програма по предприемачество през 2011 в Babson College, и UC Berkley California открива магията и нуждата от мобилните приложения. Страстта си към оптимизация, стратегии и тестване се засилва след 8 години работа в корпоративния сектор в Sumup, Amadeus и Blankfactor, където при екип от 60 мобилни програмиста открива огромната нужда от автоматизация и правилна стратегия за тестване.
Solana's high-performance blockchain sets itself apart with its unique transaction execution model, leveraging parallel processing and the Sealevel runtime. But what really happens when you submit a transaction? How does it move through the network, get executed, and reach finality?
In this lecture, we’ll take a deep dive into Solana’s transaction lifecycle, breaking down its structure, execution path, and confirmation process.
>>> Q&A част
Ognyan Chikov is a blockchain engineering leader with deep expertise in various blockchain ecosystems and Web3 development. As Head of Engineering at LimeChain, he drives innovation, mentors developers, and leads teams in building cutting-edge decentralized solutions.
Passionate about open-source contributions, decentralized architectures, and Web3, Ognyan is dedicated to advancing blockchain technology and bridging the gap between emerging tech and real-world applications.
In this talk, Iliya Idakiev explores the power of TypeScript’s type system beyond simple annotations, showcasing how it can be used as a programming language at the type level. Attendees will dive into advanced concepts such as type transformations, higher-kinded types, and type-level recursion, learning how to enforce constraints, validate data structures, and design type-safe APIs—all without runtime logic. Through real-world examples and functional programming techniques, this session demonstrates how TypeScript’s type system can be leveraged to build more robust and expressive applications. Whether you’re a seasoned TypeScript developer or new to type-level programming, this talk will provide fresh insights into the true potential of TypeScript’s type system.
>>> Q&A
Iliya Idakiev has over 12 years of experience in web software development, specialising in TypeScript, Angular, React, Node.js, and different cloud technologies. A Google Developer Expert since 2015, he has been a lecturer at the Faculty of Mathematics and Informatics at Sofia University for 9 years, he focuses on real-time systems, scalable architectures, and AI-driven development. Beyond academia, he has led corporate training for companies like BOSCH and LIDL and actively contributes to the tech community as a speaker and organiser of various industry events. Passionate about innovation, he continually pushes the boundaries of technology and software architecture.
GraphQL може да е страхотен инструмент, ако се ползва подходящо. Изглежда просто, и след час четене на документацията, човек може да си помисли, че е разбрал всичко. Уви, някои от най-големите предимства (както и най-големите недостатъци) започват да се виждат след доста написан код и решение проблеми. В тази презентация, Стефан ще сподели неговия опит, и ще ни обърне внимание на някои интересни моменти, които далеч не са очевидни (като например колко всъщност се променя как се пишат приложения клиенти).
>>> Q&A
Стефан Кънев е програмист от малък. Занимава се с компютри от първи клас. За първи път пише JavaScript в училище, през далечната 1998, когато с могъщата комбинация от вече загиналите <marquee> и <blink> тагове успява да отврати всичките си познати. От тогава насам е минал през различни езици и технологии, и въпреки че сякаш най-много обича да пише Ruby, е писал JavaScript под една или друга форма през цялата си кариера. Голям поклонник е на Vim, но се е примирил, че в днешно време JavaScript и TypeScript се пишат по-адекватно с Visual Studio Code.
Нека да се потопим заедно в света на GitOps и Kubernetes! В тази сесия ще разгледаме принципите на GitOps и ще изследваме как те безпроблемно се интегрират с Kubernetes. Ще разгледаме основните компоненти на работния процес на GitOps и след това ще видим същите в действие в рамките на демонстрация на живо. Независимо дали сега правите своите първи стъпки в GitOps или искате да усъвършенствате своите практики за разгръщане в условията на Kubernetes, тази лекция ще предостави насоки и ясно разбиране за това как GitOps може да подобри надеждността, скоростта и възможността за проверка във вашата среда на Kubernetes.
>>> Q&A
Димитър Захариев е ИТ ентусиаст с интереси в различни направления, особено в технологиите с отворен код. През своите над 18 години трудов стаж е изминал целия път от сглобяването на компютърни системи до консултантската дейност. По-голямата част от опита си е натрупал при работа в хетерогенна среда. В допълнение към официалната му работа като консултант, се изявява и като openSUSE адвокат и лектор. Като openSUSE адвокат работи в посока популяризиране на проекта и в частност на openSUSE дистрибуцията и помага на хората, избрали да я използват. Преподавателската му практика включва създаването и воденето на курсове на теми като Windows, Linux, Azure, Kubernetes, DevOps и други. В курсовете му са взели участие над 9 500 души.
>>> Въведение
>>> Основи на сигурността в Java
>>> Високопроизводителни и бързи Java приложения
>>> Демо: Swift & Secure в действие
>>> Комбиниране на висока сигурност и същевременно бързо действие
>>> Заключение
>>> Q&A част
Калоян е програмист от 14-годишен. Има над 15 години опит в разработването на иновативни технологии.
Кодът и числата са неговата страст – открива истинско спокойствие в тях.
Още от ранните си години е работил по различни проекти, сред които изпъкват някои от първите смарт телефони Motorola Razr и Google Nexus 4.
През 2010 г. участва в проект за Google Glass преди технологиите за носене на очила да станат масово популярни.
Натрупал e опит в разработката на embedded софтуер, мобилни приложения и уеб системи.
В момента e фокусиран върху иновациите в платежните системи, като работи върху сигурността и оптимизацията на модерни решения за финансовите технологии.
This session reviews the latest AI tools that support development in the .NET world. We will go over what the ordinary developer can do to stay productive and relevant in contrast to the swarm of “vibe coders” that the industry is creating. We will discuss what works in practice and what is still not there yet.
>>> Q&A
Radi Atanassov is a professional software architect and developer with years of commercial experience focused on the Microsoft stack. Radi is a Microsoft MVP, a Microsoft Certified (S) Master and the founder/CEO of OneBit Software - a cloud consulting & services company. In his spare time he blogs, writes articles, reverse engineers software, commits to GitHub, drives Azure consumption, plays guitar (poorly), teaches C# and presents at technology conferences around the world.
В тази лекция ще разследваме:
>>> Как дизайн системите може да стандартизират визията и да улеснят сътрудничеството между дизайнери и разработчици, създавайки по-ефективни и последователни продукти?
>>> Как да създадем продукт с потребителско ориентиран дизайн и функционалност без да изпадаме в хаос?
>>> Има ли софтуер, който може да събере брейнсторминг процеси, управление на проект, дизайн разработка, UX Writing и изходен код?
>>> 2-weeks-to-market е фикция или възможност за бизнеса?
>>>Различните гледни точки през анализа на конкретни реализирани продукти.
>>> Q&A
Ставри Георгиев е Co-Founder & COO на студио brandЪ и иноватор в създаването на дигитални решения. Признат от Forbes като един от младите бизнес лидери на България под 30 години, той е движеща сила зад успешни бизнеси и startup компании в сферата на публичния транспорт, мобилните плащания, енергетиката и логистиката. Със задълбочена експертиза в UX / UI дизайн и маркетинг, Ставри ръководи екип от експерти, създаващи дизайн системи, дигитални продукти и маркетингови стратегии. Неговата работа е фокусирана върху потребителя и постигането на измерими бизнес резултати. Портфолиото му включва проекти за водещи брандове като KPMG, Deloitte, AIOT Cloud, GWM, HAVAL, Econt, DEV.BG, AC Milan, GRIVAS и други. Ставри е вдъхновяващ лектор и ментор, който споделя опит в предприемачество, дизайн и кариерно развитие. Той е и създател на семейната марката за селски мед Bulkan Honey и един от основателите на Tickey - Uber for public transport, Forbes.
Все по-голямото навлизане на AI инструменти, като GitHub Copilot и Cursor AI дава много възможности в разработката на софтуер. Но и поставя много въпроси за кариерното развитие и бъдещето на професията на софтуерните инженери. По време на събитието ще поговорим за:
>>> Кои са основните ползи и рискове при използването на AI асистенти за програмиране (Copilot, Cursor, Windsurf)?
>>> Кои са актуалните инструменти и как да се научим да ги използваме?
>>> Как AI инструментите ни правят по-добри програмисти?
>>> Как AI инструментите ни правят по-лоши програмисти?
>>> Как може да се промени работата на софтуерните инженери в бъдеще от това, което сме виждали в историята?
>>> Q&A част
Николай е Senior Engineering Manager в StorPool Storage. Там той ръководи техническата организация в разработката, внедряването и оперирането на block storage продукта на компанията, който позволява бързо (100µs latency), надеждно (99.999% uptime) и скалируемо съхранение на данни с изключително голям обем.
Николай има 13 години опит в индустрията и през последните 6 се фокусира върху изграждането на успешни технически организации. Бил е част от Uber, VMware и стартъп компании в различни сектори. Завършил е Компютърни науки в СУ и е водил упражнения там 7 години. Харесва му да споделя знания и изнася лекции на конференции и да гостува в подкасти.
>>> LLM доказаха своите качества, но те работят само със знанията, придобити по време на тренирането си. Как може да накараме всеки LLM да работи с нова, невиждана досега информация в "реално време" без допълнително трениране? Ще се опитам да обобщя напредъка в тази огромна област на изследване и експерименти, различните подходи, предимствата и недостатъците им.
>>> Q&A част
Иван Ванков, gatakka е в IT сектора от над 22 години и е минал цялата вертикала от стажант до CTO. Запален по всички технологии, които могат да улеснят хората и направят живота на всички една идея по-лесен. IBM шампион 4 пъти подред, лектор и експериментатор. Понастоящем е консултант, като през последните години има силен интерес към Machine Learning.
Освен забавния елемент на тази презентация, публиката ще научи за няколко различни механизми в човешкия мозък, които ще бъдат демонстрирани на живо.
Ще си говорим за Wason 2-4-6, Salience bias, ефект на Пелтзман и още нещо и как тези неща са ни присъщи, защото сме хора, но в същото време ни пречат, когато работим в ИТ сферата. Важно е да ги наблюдаваме и разпознаваме, за да можем да бъдем по-добри в работата си - на техническо, на организационно и на персонално ниво.
За най-смелите ще има изненади!
>>> Q&A
Алекс Тодоров е тест инженер от кариерата с 2 десетилетия опит, който гравитира около инфраструктурен тип софтуер и задължително с отворен код.
Бивш тест лидер на Red Hat Enterprise Linux 5 и Red Hat Certified Instructor. Лектор и презентатор е в различни курсове и конференции в България и чужбина. Автор на книгата Testing the Creditcoin Blockchain и създател на тест мениджмънт системата Kiwi TCMS!
В тази презентация ще изследваме как могат да изглеждат организациите на бъдещето. Ще разгледаме реални примери за прилагане на иновативни практики и процеси, ще анализираме какво работи, какво не и кои са основните предизвикателства пред тези организации.
>>> Q&A
Стефан повече от две десетилетие се бори с ентропията в софтуера. Дълбоко вярва, че няма нищо невъзможно, просто невъзможните неща отнемат малко повече време, за да се постигнат.
През 2007 г. основава компанията Avaxo, която година по-късно е придобита от Телерик. В следващите осем години в Телерик допринася за развитието на някои от най-успешните продуктови линии на компанията, оставяйки траен отпечатък в софтуерната индустрия.
През 2017 г. основава ST6 – културен стартъп, посветен на създаването на софтуер с изключително високо качество, подкрепен от силна организационна култура.
През 2022 г. стартира Ameru – иновативен стартъп, който разработва умни кошчета за автоматично разделяне на отпадъци в офисни пространства.
Личната мисия на Стефан е изграждането на вдъхновяващи екипи, обединени от силна култура, които създават значими решения с позитивен отпечатък за човечеството.
Той е завършил Софийския университет „Св. Климент Охридски“ с бакалавърска степен по „Информатика“ и активно предава своя опит на различни IT събития в България.
В тази презентация ще разгледаме някои нововъведения в C++ като последователностите (ranges) и изгледите (views). Ще обърнем внимание на удобствата, които предоставят при работа със стандартните алгоритми, възможността за сглобяване на сложни последователности от обработки чрез поточна обработка (pipelines) и съответните нововъведения в стандартната библиотека. Ще опитаме да надникнем малко по-дълбоко в начина, по който тази функционалност е реализирана. Накрая, понеже няма пълно щастие, ще погледнем и към недостатъците и като резултат ще опитаме да формулираме съвети кога да използваме последователности и изгледи и кога е по-добре да се придържаме към по-старите подходи.
>>> Q&A част
Петър е свързан с ФМИ от далечната 2001 година, когато започва своето обучение по информатика там. От 2003 година преподава програмиране, като и досега това е неговата страст. Постепенно израсна от хоноруван преподавател до доцент, стремейки се да допълва академичните си знания с практически опит, както и да използва знанията и уменията, натрупани в университета при решаване на практически задачи.
С програмиране се занимава повече от 25 години, като се е сблъсквал с множество езици от различни парадигми. Все пак слабост му остават езици от ниско ниво и най-вече C и C++. Има професионален опит в разработването на приложения от различни области на компютърната индустрия – графика и мултимедия, CAD системи, био-информатика, програмиране на вградени системи в сферата на автомобилната индустрия, изкуствен интелект.
>>> Защо AIoT?
>>> AIoT и ролята му за интелигентни екосистеми в градове, домове и мобилност.
>>> AIoT в градовете: Умни решения за инфраструктура, трафик и качество на въздуха.
>>> AIoT в домовете: Автоматизация, енергийна ефективност и сигурност.
>>> AIoT в мобилността: Автономни превозни средства, умни транспортни системи
>>> Разработка на AIoT системи
>>> Ролята на AI assistants (Copilot и др.) в разработката.
>>> Инструменти и технологии за разработчици.
>>> Законодателство и етика: Европейският акт за изкуствения интелект и етични съображения.
>>> Бъдещето на AIoT: Визия за бъдещето и предизвикателства.
>>> Q&A част
Д-р Павлин Добрев е директор в Бош Диджитал. Той отговаря за управлението на качеството в компанията, както и за различни изследователски и клиентски проекти. Бош Диджитал е дигиталният пионер в Бош, движещ IT и дигиталния бизнес на групата. Д-р Добрев е сред основателите на БАСКОМ (Българска асоциация на софтуерните компании).
Д-р Добрев има повече от четвърт век опит в областта на АIoT, включително най-новите технологии свързани с облачни приложения, интернет на нещата с изкуствен интелект, киберсигурност, автоматизация на индустриални, жилищни и транспортни системи.
Д-р Добрев притежава докторска степен в областта на изкуствения интелект, със специализация в извличането на информация, представянето на знания и моделирането на обработка на знания с приложения в областта на естествения език. Неговата академична и професионална дейност включва множество научни и технически публикации и участия като лектор в престижни международни конференции.
>>> The Evolution of Threats in the AI Era – How AI is reshaping the cyber threat landscape.
>>> AI as a Tool for Both Defense and Attack – Real-world examples of AI-driven attacks and AI-powered security solutions.
>>> Deepfake Threats and Social Engineering – Manipulation through video, audio, and text.
>>> Zero Trust in an AI Environment – Applying Zero Trust principles in automated systems.
>>> Live Demo: LLM Hacking in Action – Practical examples of vulnerabilities in AI models.
>>> Discussion and Q&A – Open conversation on the challenges and future of AI in cybersecurity.
>>> Q&A
Milan Velev – CISO, Cybersecurity & AI Expert, AI CISO Certified Specialist, Technical Trainer, Mentor, and Author of the Funniest Cybersecurity Blog on the Internet
With over 10 years of experience in cybersecurity, he builds and leads a team of 20+ cybersecurity specialists at Nexo.
He holds an AI CISO certification and specializes in risk management, AI security, and incident response. As a CISO, technical trainer, and mentor, he’s helped shape the next generation of security professionals.
His passion for innovation and ethical hacking drives him to explore emerging AI security challenges, deepfake threats, and automated cyberattacks. He frequently speaks at conferences and leads hands-on workshops, including live LLM hacking demonstrations.
Beyond security, he’s also the author of the funniest cybersecurity blog on the internet, where he makes security concepts engaging and entertaining.
He believed in proactive defense, Zero Trust architecture, and the power of continuous learning in the fast-evolving world of cybersecurity.
He’s excited to share knowledge, insights, and practical approaches to building resilient security strategies in the AI era.
Boost your development speed, reduce build times by up to 40%, and simplify testing cycles. Learn practical modularization techniques using Swift Packages for iOS and Gradle modules for Android. Discover how OpenAPI streamlines network-layer modularization, generating efficient code automatically. Explore monorepo advantages - used by Google, Airbnb, and Uber - to maintain scalability and improve productivity by 35%. Understand common challenges and best practices, ensuring maintainable, scalable, and efficient apps. Join us to unlock the power of modular architecture, guided by real-world examples and actionable insights. Upgrade your app development - start modularizing today!
>>> Q&A
Мирослав Ганчев е с над 16 години опит, от които 13 като iOS разработчик и ръководител на екип. Интереса му към програмирането се заражда още от 3ти клас, когато започва със състезателно програмиране, минава през бакалавър и магистър в FMI и по късно след лятна програма по предприемачество през 2011 в Babson College, и UC Berkley California открива магията и нуждата от мобилните приложения. Страстта си към оптимизация, стратегии и тестване се засилва след 8 години работа в корпоративния сектор в Sumup, Amadeus и Blankfactor, където при екип от 60 мобилни програмиста открива огромната нужда от автоматизация и правилна стратегия за тестване.
Solana's high-performance blockchain sets itself apart with its unique transaction execution model, leveraging parallel processing and the Sealevel runtime. But what really happens when you submit a transaction? How does it move through the network, get executed, and reach finality?
In this lecture, we’ll take a deep dive into Solana’s transaction lifecycle, breaking down its structure, execution path, and confirmation process.
>>> Q&A част
Ognyan Chikov is a blockchain engineering leader with deep expertise in various blockchain ecosystems and Web3 development. As Head of Engineering at LimeChain, he drives innovation, mentors developers, and leads teams in building cutting-edge decentralized solutions.
Passionate about open-source contributions, decentralized architectures, and Web3, Ognyan is dedicated to advancing blockchain technology and bridging the gap between emerging tech and real-world applications.
In this talk, Iliya Idakiev explores the power of TypeScript’s type system beyond simple annotations, showcasing how it can be used as a programming language at the type level. Attendees will dive into advanced concepts such as type transformations, higher-kinded types, and type-level recursion, learning how to enforce constraints, validate data structures, and design type-safe APIs—all without runtime logic. Through real-world examples and functional programming techniques, this session demonstrates how TypeScript’s type system can be leveraged to build more robust and expressive applications. Whether you’re a seasoned TypeScript developer or new to type-level programming, this talk will provide fresh insights into the true potential of TypeScript’s type system.
>>> Q&A
Iliya Idakiev has over 12 years of experience in web software development, specialising in TypeScript, Angular, React, Node.js, and different cloud technologies. A Google Developer Expert since 2015, he has been a lecturer at the Faculty of Mathematics and Informatics at Sofia University for 9 years, he focuses on real-time systems, scalable architectures, and AI-driven development. Beyond academia, he has led corporate training for companies like BOSCH and LIDL and actively contributes to the tech community as a speaker and organiser of various industry events. Passionate about innovation, he continually pushes the boundaries of technology and software architecture.
GraphQL може да е страхотен инструмент, ако се ползва подходящо. Изглежда просто, и след час четене на документацията, човек може да си помисли, че е разбрал всичко. Уви, някои от най-големите предимства (както и най-големите недостатъци) започват да се виждат след доста написан код и решение проблеми. В тази презентация, Стефан ще сподели неговия опит, и ще ни обърне внимание на някои интересни моменти, които далеч не са очевидни (като например колко всъщност се променя как се пишат приложения клиенти).
>>> Q&A
Стефан Кънев е програмист от малък. Занимава се с компютри от първи клас. За първи път пише JavaScript в училище, през далечната 1998, когато с могъщата комбинация от вече загиналите <marquee> и <blink> тагове успява да отврати всичките си познати. От тогава насам е минал през различни езици и технологии, и въпреки че сякаш най-много обича да пише Ruby, е писал JavaScript под една или друга форма през цялата си кариера. Голям поклонник е на Vim, но се е примирил, че в днешно време JavaScript и TypeScript се пишат по-адекватно с Visual Studio Code.
Нека да се потопим заедно в света на GitOps и Kubernetes! В тази сесия ще разгледаме принципите на GitOps и ще изследваме как те безпроблемно се интегрират с Kubernetes. Ще разгледаме основните компоненти на работния процес на GitOps и след това ще видим същите в действие в рамките на демонстрация на живо. Независимо дали сега правите своите първи стъпки в GitOps или искате да усъвършенствате своите практики за разгръщане в условията на Kubernetes, тази лекция ще предостави насоки и ясно разбиране за това как GitOps може да подобри надеждността, скоростта и възможността за проверка във вашата среда на Kubernetes.
>>> Q&A
Димитър Захариев е ИТ ентусиаст с интереси в различни направления, особено в технологиите с отворен код. През своите над 18 години трудов стаж е изминал целия път от сглобяването на компютърни системи до консултантската дейност. По-голямата част от опита си е натрупал при работа в хетерогенна среда. В допълнение към официалната му работа като консултант, се изявява и като openSUSE адвокат и лектор. Като openSUSE адвокат работи в посока популяризиране на проекта и в частност на openSUSE дистрибуцията и помага на хората, избрали да я използват. Преподавателската му практика включва създаването и воденето на курсове на теми като Windows, Linux, Azure, Kubernetes, DevOps и други. В курсовете му са взели участие над 9 500 души.
>>> Въведение
>>> Основи на сигурността в Java
>>> Високопроизводителни и бързи Java приложения
>>> Демо: Swift & Secure в действие
>>> Комбиниране на висока сигурност и същевременно бързо действие
>>> Заключение
>>> Q&A част
Калоян е програмист от 14-годишен. Има над 15 години опит в разработването на иновативни технологии.
Кодът и числата са неговата страст – открива истинско спокойствие в тях.
Още от ранните си години е работил по различни проекти, сред които изпъкват някои от първите смарт телефони Motorola Razr и Google Nexus 4.
През 2010 г. участва в проект за Google Glass преди технологиите за носене на очила да станат масово популярни.
Натрупал e опит в разработката на embedded софтуер, мобилни приложения и уеб системи.
В момента e фокусиран върху иновациите в платежните системи, като работи върху сигурността и оптимизацията на модерни решения за финансовите технологии.
This session reviews the latest AI tools that support development in the .NET world. We will go over what the ordinary developer can do to stay productive and relevant in contrast to the swarm of “vibe coders” that the industry is creating. We will discuss what works in practice and what is still not there yet.
>>> Q&A
Radi Atanassov is a professional software architect and developer with years of commercial experience focused on the Microsoft stack. Radi is a Microsoft MVP, a Microsoft Certified (S) Master and the founder/CEO of OneBit Software - a cloud consulting & services company. In his spare time he blogs, writes articles, reverse engineers software, commits to GitHub, drives Azure consumption, plays guitar (poorly), teaches C# and presents at technology conferences around the world.
В тази лекция ще разследваме:
>>> Как дизайн системите може да стандартизират визията и да улеснят сътрудничеството между дизайнери и разработчици, създавайки по-ефективни и последователни продукти?
>>> Как да създадем продукт с потребителско ориентиран дизайн и функционалност без да изпадаме в хаос?
>>> Има ли софтуер, който може да събере брейнсторминг процеси, управление на проект, дизайн разработка, UX Writing и изходен код?
>>> 2-weeks-to-market е фикция или възможност за бизнеса?
>>>Различните гледни точки през анализа на конкретни реализирани продукти.
>>> Q&A
Ставри Георгиев е Co-Founder & COO на студио brandЪ и иноватор в създаването на дигитални решения. Признат от Forbes като един от младите бизнес лидери на България под 30 години, той е движеща сила зад успешни бизнеси и startup компании в сферата на публичния транспорт, мобилните плащания, енергетиката и логистиката. Със задълбочена експертиза в UX / UI дизайн и маркетинг, Ставри ръководи екип от експерти, създаващи дизайн системи, дигитални продукти и маркетингови стратегии. Неговата работа е фокусирана върху потребителя и постигането на измерими бизнес резултати. Портфолиото му включва проекти за водещи брандове като KPMG, Deloitte, AIOT Cloud, GWM, HAVAL, Econt, DEV.BG, AC Milan, GRIVAS и други. Ставри е вдъхновяващ лектор и ментор, който споделя опит в предприемачество, дизайн и кариерно развитие. Той е и създател на семейната марката за селски мед Bulkan Honey и един от основателите на Tickey - Uber for public transport, Forbes.
В тази лекция ще разгледаме как продуктови мениджъри и предприемачи могат да преминат от идея до функционален прототип в рамките само на един ден, използвайки AI инструменти. Доскоро този процес изискваше седмици, дори месеци, и широк набор от умения като пазарен анализ, UX дизайн, програмиране и много други. Благодарение на AI, тези задачи вече се изпълняват за часове, без задължително да имате цял екип с всички тези роли. Ще видите практически примери с различни AI продукти, с които в рамките на лекцията ще проучим, валидираме и разработим един нов продукт.
Стефан работи като старши продуктов мениджър и съчетава богат технически бекграунд и опит в разработката на нови продукти, водейки иновативни AI инициативи в DevTools дивизията на Progress. От 2022 година той активно интегрира изкуствен интелект в работата си. Това му помага да идентифицира нуждите и предизвикателствата на клиентите и да създава иновативни решения, базирани на AI технологии.
Благодарение на дългогодишния си опит като програмист в разнообразни екипи на Kendo UI, той притежава задълбочено разбиране както за техническите възможности, така и за продуктовите стратегии, необходими за успешната реализация на AI продукти. Страстта му към технологичните иновации го мотивира не само да помага на клиентите да постигат целите си, но и да създава революционни продукти, които променят начина, по който бизнесът и потребителите взаимодействат с технологиите.
Извън професионалните си задължения, Стефан обича да изследва нови светове – както реални, така и виртуални, което допринася за неговата креативност и способност да гледа на продуктовите предизвикателства от нова перспектива.
Все по-голямото навлизане на AI инструменти, като GitHub Copilot и Cursor AI дава много възможности в разработката на софтуер. Но и поставя много въпроси за кариерното развитие и бъдещето на професията на софтуерните инженери. По време на събитието ще поговорим за:
>>> Кои са основните ползи и рискове при използването на AI асистенти за програмиране (Copilot, Cursor, Windsurf)?
>>> Кои са актуалните инструменти и как да се научим да ги използваме?
>>> Как AI инструментите ни правят по-добри програмисти?
>>> Как AI инструментите ни правят по-лоши програмисти?
>>> Как може да се промени работата на софтуерните инженери в бъдеще от това, което сме виждали в историята?
>>> Q&A част
Николай е Senior Engineering Manager в StorPool Storage. Там той ръководи техническата организация в разработката, внедряването и оперирането на block storage продукта на компанията, който позволява бързо (100µs latency), надеждно (99.999% uptime) и скалируемо съхранение на данни с изключително голям обем.
Николай има 13 години опит в индустрията и през последните 6 се фокусира върху изграждането на успешни технически организации. Бил е част от Uber, VMware и стартъп компании в различни сектори. Завършил е Компютърни науки в СУ и е водил упражнения там 7 години. Харесва му да споделя знания и изнася лекции на конференции и да гостува в подкасти.
>>> LLM доказаха своите качества, но те работят само със знанията, придобити по време на тренирането си. Как може да накараме всеки LLM да работи с нова, невиждана досега информация в "реално време" без допълнително трениране? Ще се опитам да обобщя напредъка в тази огромна област на изследване и експерименти, различните подходи, предимствата и недостатъците им.
>>> Q&A част
Иван Ванков, gatakka е в IT сектора от над 22 години и е минал цялата вертикала от стажант до CTO. Запален по всички технологии, които могат да улеснят хората и направят живота на всички една идея по-лесен. IBM шампион 4 пъти подред, лектор и експериментатор. Понастоящем е консултант, като през последните години има силен интерес към Machine Learning.
Освен забавния елемент на тази презентация, публиката ще научи за няколко различни механизми в човешкия мозък, които ще бъдат демонстрирани на живо.
Ще си говорим за Wason 2-4-6, Salience bias, ефект на Пелтзман и още нещо и как тези неща са ни присъщи, защото сме хора, но в същото време ни пречат, когато работим в ИТ сферата. Важно е да ги наблюдаваме и разпознаваме, за да можем да бъдем по-добри в работата си - на техническо, на организационно и на персонално ниво.
За най-смелите ще има изненади!
>>> Q&A
Алекс Тодоров е тест инженер от кариерата с 2 десетилетия опит, който гравитира около инфраструктурен тип софтуер и задължително с отворен код.
Бивш тест лидер на Red Hat Enterprise Linux 5 и Red Hat Certified Instructor. Лектор и презентатор е в различни курсове и конференции в България и чужбина. Автор на книгата Testing the Creditcoin Blockchain и създател на тест мениджмънт системата Kiwi TCMS!
В тази презентация ще изследваме как могат да изглеждат организациите на бъдещето. Ще разгледаме реални примери за прилагане на иновативни практики и процеси, ще анализираме какво работи, какво не и кои са основните предизвикателства пред тези организации.
>>> Q&A
Стефан повече от две десетилетие се бори с ентропията в софтуера. Дълбоко вярва, че няма нищо невъзможно, просто невъзможните неща отнемат малко повече време, за да се постигнат.
През 2007 г. основава компанията Avaxo, която година по-късно е придобита от Телерик. В следващите осем години в Телерик допринася за развитието на някои от най-успешните продуктови линии на компанията, оставяйки траен отпечатък в софтуерната индустрия.
През 2017 г. основава ST6 – културен стартъп, посветен на създаването на софтуер с изключително високо качество, подкрепен от силна организационна култура.
През 2022 г. стартира Ameru – иновативен стартъп, който разработва умни кошчета за автоматично разделяне на отпадъци в офисни пространства.
Личната мисия на Стефан е изграждането на вдъхновяващи екипи, обединени от силна култура, които създават значими решения с позитивен отпечатък за човечеството.
Той е завършил Софийския университет „Св. Климент Охридски“ с бакалавърска степен по „Информатика“ и активно предава своя опит на различни IT събития в България.
В тази презентация ще разгледаме някои нововъведения в C++ като последователностите (ranges) и изгледите (views). Ще обърнем внимание на удобствата, които предоставят при работа със стандартните алгоритми, възможността за сглобяване на сложни последователности от обработки чрез поточна обработка (pipelines) и съответните нововъведения в стандартната библиотека. Ще опитаме да надникнем малко по-дълбоко в начина, по който тази функционалност е реализирана. Накрая, понеже няма пълно щастие, ще погледнем и към недостатъците и като резултат ще опитаме да формулираме съвети кога да използваме последователности и изгледи и кога е по-добре да се придържаме към по-старите подходи.
>>> Q&A част
Петър е свързан с ФМИ от далечната 2001 година, когато започва своето обучение по информатика там. От 2003 година преподава програмиране, като и досега това е неговата страст. Постепенно израсна от хоноруван преподавател до доцент, стремейки се да допълва академичните си знания с практически опит, както и да използва знанията и уменията, натрупани в университета при решаване на практически задачи.
С програмиране се занимава повече от 25 години, като се е сблъсквал с множество езици от различни парадигми. Все пак слабост му остават езици от ниско ниво и най-вече C и C++. Има професионален опит в разработването на приложения от различни области на компютърната индустрия – графика и мултимедия, CAD системи, био-информатика, програмиране на вградени системи в сферата на автомобилната индустрия, изкуствен интелект.
>>> Защо AIoT?
>>> AIoT и ролята му за интелигентни екосистеми в градове, домове и мобилност.
>>> AIoT в градовете: Умни решения за инфраструктура, трафик и качество на въздуха.
>>> AIoT в домовете: Автоматизация, енергийна ефективност и сигурност.
>>> AIoT в мобилността: Автономни превозни средства, умни транспортни системи
>>> Разработка на AIoT системи
>>> Ролята на AI assistants (Copilot и др.) в разработката.
>>> Инструменти и технологии за разработчици.
>>> Законодателство и етика: Европейският акт за изкуствения интелект и етични съображения.
>>> Бъдещето на AIoT: Визия за бъдещето и предизвикателства.
>>> Q&A част
Д-р Павлин Добрев е директор в Бош Диджитал. Той отговаря за управлението на качеството в компанията, както и за различни изследователски и клиентски проекти. Бош Диджитал е дигиталният пионер в Бош, движещ IT и дигиталния бизнес на групата. Д-р Добрев е сред основателите на БАСКОМ (Българска асоциация на софтуерните компании).
Д-р Добрев има повече от четвърт век опит в областта на АIoT, включително най-новите технологии свързани с облачни приложения, интернет на нещата с изкуствен интелект, киберсигурност, автоматизация на индустриални, жилищни и транспортни системи.
Д-р Добрев притежава докторска степен в областта на изкуствения интелект, със специализация в извличането на информация, представянето на знания и моделирането на обработка на знания с приложения в областта на естествения език. Неговата академична и професионална дейност включва множество научни и технически публикации и участия като лектор в престижни международни конференции.
>>> The Evolution of Threats in the AI Era – How AI is reshaping the cyber threat landscape.
>>> AI as a Tool for Both Defense and Attack – Real-world examples of AI-driven attacks and AI-powered security solutions.
>>> Deepfake Threats and Social Engineering – Manipulation through video, audio, and text.
>>> Zero Trust in an AI Environment – Applying Zero Trust principles in automated systems.
>>> Live Demo: LLM Hacking in Action – Practical examples of vulnerabilities in AI models.
>>> Discussion and Q&A – Open conversation on the challenges and future of AI in cybersecurity.
>>> Q&A
Milan Velev – CISO, Cybersecurity & AI Expert, AI CISO Certified Specialist, Technical Trainer, Mentor, and Author of the Funniest Cybersecurity Blog on the Internet
With over 10 years of experience in cybersecurity, he builds and leads a team of 20+ cybersecurity specialists at Nexo.
He holds an AI CISO certification and specializes in risk management, AI security, and incident response. As a CISO, technical trainer, and mentor, he’s helped shape the next generation of security professionals.
His passion for innovation and ethical hacking drives him to explore emerging AI security challenges, deepfake threats, and automated cyberattacks. He frequently speaks at conferences and leads hands-on workshops, including live LLM hacking demonstrations.
Beyond security, he’s also the author of the funniest cybersecurity blog on the internet, where he makes security concepts engaging and entertaining.
He believed in proactive defense, Zero Trust architecture, and the power of continuous learning in the fast-evolving world of cybersecurity.
He’s excited to share knowledge, insights, and practical approaches to building resilient security strategies in the AI era.
Boost your development speed, reduce build times by up to 40%, and simplify testing cycles. Learn practical modularization techniques using Swift Packages for iOS and Gradle modules for Android. Discover how OpenAPI streamlines network-layer modularization, generating efficient code automatically. Explore monorepo advantages - used by Google, Airbnb, and Uber - to maintain scalability and improve productivity by 35%. Understand common challenges and best practices, ensuring maintainable, scalable, and efficient apps. Join us to unlock the power of modular architecture, guided by real-world examples and actionable insights. Upgrade your app development - start modularizing today!
>>> Q&A
Мирослав Ганчев е с над 16 години опит, от които 13 като iOS разработчик и ръководител на екип. Интереса му към програмирането се заражда още от 3ти клас, когато започва със състезателно програмиране, минава през бакалавър и магистър в FMI и по късно след лятна програма по предприемачество през 2011 в Babson College, и UC Berkley California открива магията и нуждата от мобилните приложения. Страстта си към оптимизация, стратегии и тестване се засилва след 8 години работа в корпоративния сектор в Sumup, Amadeus и Blankfactor, където при екип от 60 мобилни програмиста открива огромната нужда от автоматизация и правилна стратегия за тестване.
Solana's high-performance blockchain sets itself apart with its unique transaction execution model, leveraging parallel processing and the Sealevel runtime. But what really happens when you submit a transaction? How does it move through the network, get executed, and reach finality?
In this lecture, we’ll take a deep dive into Solana’s transaction lifecycle, breaking down its structure, execution path, and confirmation process.
>>> Q&A част
Ognyan Chikov is a blockchain engineering leader with deep expertise in various blockchain ecosystems and Web3 development. As Head of Engineering at LimeChain, he drives innovation, mentors developers, and leads teams in building cutting-edge decentralized solutions.
Passionate about open-source contributions, decentralized architectures, and Web3, Ognyan is dedicated to advancing blockchain technology and bridging the gap between emerging tech and real-world applications.
In this talk, Iliya Idakiev explores the power of TypeScript’s type system beyond simple annotations, showcasing how it can be used as a programming language at the type level. Attendees will dive into advanced concepts such as type transformations, higher-kinded types, and type-level recursion, learning how to enforce constraints, validate data structures, and design type-safe APIs—all without runtime logic. Through real-world examples and functional programming techniques, this session demonstrates how TypeScript’s type system can be leveraged to build more robust and expressive applications. Whether you’re a seasoned TypeScript developer or new to type-level programming, this talk will provide fresh insights into the true potential of TypeScript’s type system.
>>> Q&A
Iliya Idakiev has over 12 years of experience in web software development, specialising in TypeScript, Angular, React, Node.js, and different cloud technologies. A Google Developer Expert since 2015, he has been a lecturer at the Faculty of Mathematics and Informatics at Sofia University for 9 years, he focuses on real-time systems, scalable architectures, and AI-driven development. Beyond academia, he has led corporate training for companies like BOSCH and LIDL and actively contributes to the tech community as a speaker and organiser of various industry events. Passionate about innovation, he continually pushes the boundaries of technology and software architecture.
GraphQL може да е страхотен инструмент, ако се ползва подходящо. Изглежда просто, и след час четене на документацията, човек може да си помисли, че е разбрал всичко. Уви, някои от най-големите предимства (както и най-големите недостатъци) започват да се виждат след доста написан код и решение проблеми. В тази презентация, Стефан ще сподели неговия опит, и ще ни обърне внимание на някои интересни моменти, които далеч не са очевидни (като например колко всъщност се променя как се пишат приложения клиенти).
>>> Q&A
Стефан Кънев е програмист от малък. Занимава се с компютри от първи клас. За първи път пише JavaScript в училище, през далечната 1998, когато с могъщата комбинация от вече загиналите <marquee> и <blink> тагове успява да отврати всичките си познати. От тогава насам е минал през различни езици и технологии, и въпреки че сякаш най-много обича да пише Ruby, е писал JavaScript под една или друга форма през цялата си кариера. Голям поклонник е на Vim, но се е примирил, че в днешно време JavaScript и TypeScript се пишат по-адекватно с Visual Studio Code.
Нека да се потопим заедно в света на GitOps и Kubernetes! В тази сесия ще разгледаме принципите на GitOps и ще изследваме как те безпроблемно се интегрират с Kubernetes. Ще разгледаме основните компоненти на работния процес на GitOps и след това ще видим същите в действие в рамките на демонстрация на живо. Независимо дали сега правите своите първи стъпки в GitOps или искате да усъвършенствате своите практики за разгръщане в условията на Kubernetes, тази лекция ще предостави насоки и ясно разбиране за това как GitOps може да подобри надеждността, скоростта и възможността за проверка във вашата среда на Kubernetes.
>>> Q&A
Димитър Захариев е ИТ ентусиаст с интереси в различни направления, особено в технологиите с отворен код. През своите над 18 години трудов стаж е изминал целия път от сглобяването на компютърни системи до консултантската дейност. По-голямата част от опита си е натрупал при работа в хетерогенна среда. В допълнение към официалната му работа като консултант, се изявява и като openSUSE адвокат и лектор. Като openSUSE адвокат работи в посока популяризиране на проекта и в частност на openSUSE дистрибуцията и помага на хората, избрали да я използват. Преподавателската му практика включва създаването и воденето на курсове на теми като Windows, Linux, Azure, Kubernetes, DevOps и други. В курсовете му са взели участие над 9 500 души.
>>> Въведение
>>> Основи на сигурността в Java
>>> Високопроизводителни и бързи Java приложения
>>> Демо: Swift & Secure в действие
>>> Комбиниране на висока сигурност и същевременно бързо действие
>>> Заключение
>>> Q&A част
Калоян е програмист от 14-годишен. Има над 15 години опит в разработването на иновативни технологии.
Кодът и числата са неговата страст – открива истинско спокойствие в тях.
Още от ранните си години е работил по различни проекти, сред които изпъкват някои от първите смарт телефони Motorola Razr и Google Nexus 4.
През 2010 г. участва в проект за Google Glass преди технологиите за носене на очила да станат масово популярни.
Натрупал e опит в разработката на embedded софтуер, мобилни приложения и уеб системи.
В момента e фокусиран върху иновациите в платежните системи, като работи върху сигурността и оптимизацията на модерни решения за финансовите технологии.
This session reviews the latest AI tools that support development in the .NET world. We will go over what the ordinary developer can do to stay productive and relevant in contrast to the swarm of “vibe coders” that the industry is creating. We will discuss what works in practice and what is still not there yet.
>>> Q&A
Radi Atanassov is a professional software architect and developer with years of commercial experience focused on the Microsoft stack. Radi is a Microsoft MVP, a Microsoft Certified (S) Master and the founder/CEO of OneBit Software - a cloud consulting & services company. In his spare time he blogs, writes articles, reverse engineers software, commits to GitHub, drives Azure consumption, plays guitar (poorly), teaches C# and presents at technology conferences around the world.
В тази лекция ще разследваме:
>>> Как дизайн системите може да стандартизират визията и да улеснят сътрудничеството между дизайнери и разработчици, създавайки по-ефективни и последователни продукти?
>>> Как да създадем продукт с потребителско ориентиран дизайн и функционалност без да изпадаме в хаос?
>>> Има ли софтуер, който може да събере брейнсторминг процеси, управление на проект, дизайн разработка, UX Writing и изходен код?
>>> 2-weeks-to-market е фикция или възможност за бизнеса?
>>>Различните гледни точки през анализа на конкретни реализирани продукти.
>>> Q&A
Ставри Георгиев е Co-Founder & COO на студио brandЪ и иноватор в създаването на дигитални решения. Признат от Forbes като един от младите бизнес лидери на България под 30 години, той е движеща сила зад успешни бизнеси и startup компании в сферата на публичния транспорт, мобилните плащания, енергетиката и логистиката. Със задълбочена експертиза в UX / UI дизайн и маркетинг, Ставри ръководи екип от експерти, създаващи дизайн системи, дигитални продукти и маркетингови стратегии. Неговата работа е фокусирана върху потребителя и постигането на измерими бизнес резултати. Портфолиото му включва проекти за водещи брандове като KPMG, Deloitte, AIOT Cloud, GWM, HAVAL, Econt, DEV.BG, AC Milan, GRIVAS и други. Ставри е вдъхновяващ лектор и ментор, който споделя опит в предприемачество, дизайн и кариерно развитие. Той е и създател на семейната марката за селски мед Bulkan Honey и един от основателите на Tickey - Uber for public transport, Forbes.
В тази лекция ще разгледаме как продуктови мениджъри и предприемачи могат да преминат от идея до функционален прототип в рамките само на един ден, използвайки AI инструменти. Доскоро този процес изискваше седмици, дори месеци, и широк набор от умения като пазарен анализ, UX дизайн, програмиране и много други. Благодарение на AI, тези задачи вече се изпълняват за часове, без задължително да имате цял екип с всички тези роли. Ще видите практически примери с различни AI продукти, с които в рамките на лекцията ще проучим, валидираме и разработим един нов продукт.
Стефан работи като старши продуктов мениджър и съчетава богат технически бекграунд и опит в разработката на нови продукти, водейки иновативни AI инициативи в DevTools дивизията на Progress. От 2022 година той активно интегрира изкуствен интелект в работата си. Това му помага да идентифицира нуждите и предизвикателствата на клиентите и да създава иновативни решения, базирани на AI технологии.
Благодарение на дългогодишния си опит като програмист в разнообразни екипи на Kendo UI, той притежава задълбочено разбиране както за техническите възможности, така и за продуктовите стратегии, необходими за успешната реализация на AI продукти. Страстта му към технологичните иновации го мотивира не само да помага на клиентите да постигат целите си, но и да създава революционни продукти, които променят начина, по който бизнесът и потребителите взаимодействат с технологиите.
Извън професионалните си задължения, Стефан обича да изследва нови светове – както реални, така и виртуални, което допринася за неговата креативност и способност да гледа на продуктовите предизвикателства от нова перспектива.